Jak prawidłowo podłączyć kominek do komina?

2 maja 2023

Bezpieczeństwo urządzenia grzewczego zależy od prawidłowego podłączenia wkładu kominkowego. Dlaczego? Chodzi o to, aby produkty spalania drewna lub pozostałości wydzielające inne paliwa stałe lub płynne mogły przedostać się z kominka do komina, a następnie na zewnątrz budynku. Dotyczy to zarówno kominków opalanych drewnem, kominków płaszczowych, jak i klasycznych modeli powietrznych.

Przed montażem należy sprawdzić ciąg kominowy. Co to jest. Różnica temperatur pomiędzy powietrzem wewnątrz komina, a powietrzem na zewnątrz budynku powoduje ruch powietrza. Im większa różnica, tym skuteczniej będą zasysane spaliny. Brak ciągu lub jego niewystarczająca ilość (zła konstrukcja przewodu kominowego, zatkany komin) może być również niebezpieczna dla domowników.

Ciąg kominowy powinien wynosić:

  • Urządzenia na paliwa stałe: do 40 Pa
  • Kotły gazowe lub olejowe 1-15 Pa.

Warto więc sprawdzić ten poziom przed montażem kominka. Kominiarz może sprawdzić ciąg w komorze spalania i przewodzie kominowym wkładu kominkowego.

Jak prawidłowo podłączyć wkład kominkowy do komina?

Przed połączeniem wkładu kominkowego z przewodem kominowym konieczne jest wypoziomowanie tego pierwszego. Ułatwi to późniejszy montaż kominka i stworzenie obudowy o odpowiednim stylu i formie. Wyrównanie odbywa się za pomocą ruchomych elementów znajdujących się na nóżkach i podstawie wkładu.

To proste zadanie jest ważne do wykonania, aby zapewnić, że wkład kominkowy będzie bezpieczny dla członków rodziny i aby uniknąć problemów z obudową.

Jak podłączyć kominek z przewodem lub bezpieczny wkład kominkowy w salonie

Przyłącze kominowe, wszystkie części instalacji oraz rura muszą być szczelne i odporne na działanie wysokich temperatur, kwasu i wilgoci. Powinny też mieć na tyle dużą średnicę, aby spaliny mogły swobodnie wydostawać się na zewnątrz, a nie pozostawać w komorze spalania lub co gorsza przedostawać się do pomieszczenia.

Do połączenia kominka z kominem stosuje się zwykle rury ze stali żaroodpornej. Jest to zazwyczaj odcinek (do 1 metra) połączony z adapterem i kolankiem umożliwiającym podłączenie do przewodu kominowego w ścianie. Elementy te są połączone (z jednej strony sznurkiem) i nie wymagają dodatkowych uszczelnień. Na drugim końcu rura spalinowa łączy się z przewodem kominowym. Średnica rury powinna być dopasowana do średnicy rury (a także przekrojów komina i przewodu kominowego), tak aby w miejscu połączenia nie było szczeliny. Wszelkie nieszczelności w tym miejscu uszczelnić silikonem wysokotemperaturowym.

Nieco inaczej wygląda budowa tradycyjnych kominów murowanych. Zamiast przejścia z kominów ceramicznych na kolano lub rurę, połączenie uszczelnia się za pomocą zaprawy szamotowej.

Dodatkowe elementy instalacji: Wlot powietrza do kominka i jego średnica.

O czym jeszcze należy pamiętać przy podłączaniu wkładu kominkowego? Nowoczesne kominki mają wbudowany od zewnątrz dolot powietrza. Czerpnia ta połączona jest z króćcem pod kominkiem za pomocą elastycznej rury. Rura ta musi mieć oczywiście odpowiednią średnicę. Do wzmocnienia połączenia między czerpnią a kominkiem służy opaska zaciskowa.

Komfort i bezpieczeństwo dla wszystkich domowników.

Nie ma znaczenia, czy kominek jest używany okazjonalnie do budowania klimatu, czy też staje się ważnym elementem systemu grzewczego. Zawsze trzeba zadbać o prawidłowy montaż, który obejmuje oczywiście połączenie wkładów kominkowych z przewodem kominowym. Jest to kluczowe dla prawidłowego i sprawnego odprowadzania spalin.

Ważne jest, aby użyć odpowiednich materiałów. Należy również przetestować kominek przed pierwszym użyciem. Jeśli użyto zaprawy murarskiej lub silikonów, należy odczekać 24 godziny przed próbnym rozpaleniem kominka. Przy pierwszym rozpaleniu pojawia się charakterystyczny zapach, który jest spowodowany spalaniem farb, uszczelniaczy i sznurków. Ważne jest, aby dokładnie przewietrzyć pomieszczenie, aby potem można było normalnie korzystać z kominka.

image

Redakcja "Ogrzewanie 24"

- ogrzewanie24.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz