Dlaczego kominek dymi?

5 maja 2023

Czy po rozpaleniu kominka czujesz dym w powietrzu? Dym z kominka nie wydostaje się przez wentylację, lecz cofa się w głąb pomieszczenia? Na kominku i jego szybie osadziła się warstwa smoły i sadzy, która jest trudna lub niemożliwa do usunięcia. Jest prawdopodobne, że kominek został zainstalowany nieprawidłowo lub ma wadliwą wentylację. Jakie są najczęstsze przyczyny dymu wydobywającego się z kominka? I co możesz zrobić, aby tego uniknąć?

Dlaczego kominek dymi?

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Dym z kominka może być spowodowany wieloma czynnikami. Niektóre z nich możemy usunąć sami, inne natomiast wymagają pomocy fachowca, czyli wykwalifikowanego kominiarza. Najczęściej winę za nadmierne zadymienie kominka lub cofanie się dymu do salonu ponosi wada konstrukcyjna kominka, system kominowy lub wentylacyjny. Do najczęstszych przyczyn powstawania dymu kominkowego należą:

1. Niski lub niedostatecznie usytuowany komin

Na siłę ciągu wpływa wysokość i usytuowanie komina. Ciąg będzie mniejszy, jeśli komin jest zbyt niski. W zależności od tego, jak poważny jest problem, może być konieczne przedłużenie komina lub zastosowanie odpowiednich nasad kominowych w celu zwiększenia ciągu.

2. Zatkany ciąg kominowy

Zatkany przewód kominowy może być również przyczyną problemów z kominkiem. Ten najczęściej zatkany jest sadzą, smołą lub opadłymi liśćmi.

3. Nieodpowiednia szerokość przy czopuchu.

Problemy mogą być czasem spowodowane konstrukcją, np. niedopasowaniem wielkości paleniska i rury spalinowej. Do cofania się dymu dochodzi, gdy średnica rury jest zbyt mała.

4.Zablokowany dopływ powietrza

Dym z kominka może być spowodowany ograniczonym dopływem powietrza, np. zamkniętą klapą na wkładzie kominkowym lub zamkniętym szybrem. Aby uniknąć tych problemów, musimy zapewnić kominkowi nieograniczony dopływ powietrza podczas spalania. Zarówno przepustnica jak i szyb musi być otwarty.

5.Niewystarczająca wentylacja.

Problemy z wentylacją mechaniczną są jedną z najczęstszych przyczyn cofania się dymu z kominka do domu. Tego typu sytuacja jest bardziej prawdopodobna w nowo wybudowanych domach z bardzo szczelnymi oknami i drzwiami lub w budynkach, które zostały mocno zaizolowane. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby powietrze wychodzące i przewodzące znajdowało się na tym samym poziomie. Idealnie byłoby, gdyby wylot powietrza był mniejszy niż nawiew, aby stworzyć lekkie dodatnie ciśnienie powietrza.

Nieszczelne drzwi kominkowe

Czasami problem wydostawania się dymu wynika z niewłaściwej konstrukcji i montażu. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy poszczególne elementy kominka nie są ze sobą odpowiednio spasowane. Dotyczy to również drzwiczek wkładu. Niedopasowanie szyby do drzwiczek może spowodować, że kominek będzie sprawiał wrażenie, że dym z niego wycieka.

7. Specyficzne warunki pogodowe

Problem dymiącego komina może występować sporadycznie, a jego przyczyną są często specyficzne warunki atmosferyczne. Zwykle występuje on w godzinach porannych lub wieczornych, gdy na zewnątrz panuje niskie ciśnienie i wysoka wilgotność powietrza. Gdy tylko przewód kominowy się ociepli, problem znika.

Dym z ognia podczas jego rozpalania

W wielu przypadkach kominek dymi tylko w określonym momencie. Może się to zdarzyć na przykład podczas rozpalania. Przyczyną może być zbyt chłodny przewód kominowy, zbyt długi komin lub skomplikowany przewód kominowy, albo niewystarczające połączenie kominka, z przewodem kominowym. Dym może pojawić się w pobliżu kominka, gdy ciąg kominowy jest słaby.

W pierwszym przypadku problem zostaje wyeliminowany po nagrzaniu się kominka. Wady konstrukcyjne są inne - połączenie kominka z przewodem kominowym jest zbyt długie lub skomplikowane, z wieloma zagięciami. Ciąg wsteczny będzie osłabiony i to właśnie powoduje pojawienie się dymu w salonie. Konieczna będzie modyfikacja instalacji, jeśli mamy uciążliwy ciąg dymowy. Należy uprościć połączenie, skrócić je i zmniejszyć, aby powietrze nie napotykało na żadne bariery.

Podczas rozpalania widać brudną szybę i dym.

Dym z kominka podczas rozpalania oraz nadmierne osadzanie się smoły i sadzy na szybie to zmora wszystkich użytkowników kominków. Zjawisko to może być spowodowane niewłaściwym użytkowaniem ognia, wilgotnym drewnem lub wyborem niewłaściwej metody rozpalania w nieodpowiednim czasie.

Spalanie wilgotnego drewna.

Najlepsze drewno do kominka to drewno z drzew liściastych. Zgodnie z wytycznymi, drewno nadające się do kominka musi być sezonowane co najmniej 15 miesięcy i mieć wilgotność w granicach 15-20%. Kominek będzie mniej wydajny, jeśli będziemy palić wilgotnym drewnem. Może ono nawet spowodować samozapłon.

Złe praktyki w zakresie rozpałki

Dym może pojawić się również wtedy, gdy użyjesz niewłaściwej metody rozpalania ognia. Mniej dymu pojawi się, jeśli rozpalimy drewno od góry, a nie od dołu. Drugim problemem jest ilość drewna - wypełniamy wkład kominowy po brzegi drewnem i zamykamy przepustnice, aby ograniczyć przepływ powietrza. Do prawidłowego spalania niezbędny jest pełny dopływ tlenu. Każda przeszkoda może powodować kopcenie i dymienie. Najbardziej skuteczną i prawidłową metodą jest dokładanie niewielkich ilości drewna w regularnych odstępach czasu.

Dym wydobywający się z kominka może być spowodowany przez wiele czynników, w tym zablokowany system wlotu powietrza, niewydolny system wentylacyjny, nieszczelne uszczelki drzwi kominka, pewne warunki pogodowe, spalanie wilgotnego drewna lub złe techniki rozpalania. Aby uniknąć tego problemu konieczna jest regularna konserwacja i przeglądy kominka. Należy zadbać o to, aby kominek otrzymywał stały, nieograniczony dopływ powietrza, sprawdzić wentylację, upewnić się, że szyba i drzwiczki są dobrze dopasowane oraz stosować zalecane metody rozpalania ognia.

image

Redakcja "Ogrzewanie 24"

- ogrzewanie24.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz