Jaki rozdzielacz najlepiej zastosować do ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, między innymi: zmniejszenie kosztów energii, korzyści zdrowotne: jest polecane dla alergików. Utrzymuje również w pomieszczeniu temperaturę odpowiednią dla ludzkiego organizmu. Skoordynowany i dobrze dopasowany system ogrzewania podłogowego zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest rozdzielacz, który jest odpowiednio dopasowany do wymagań energetycznych pomieszczeń.
Jaki rozdzielacz jest najlepszy do ogrzewania podłogowego?
Przy wyborze rozdzielacza ważne jest, aby wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
Metoda ogrzewania domu-Zależy od tego, czy zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, które będzie jedynym źródłem ciepła w naszym domu, czy też wybierzemy system hybrydowy (tzn. Jeśli chcemy połączyć ogrzewanie podłogowe z ogrzewaniem grzejnikowym, to najlepszym wyborem będzie rozdzielacz.
Materiał, z którego wykonany jest rozdzielacz ma znaczący wpływ na jego trwałość. Najpopularniejsze są rozdzielacze mosiężne, następnie ze stali nierdzewnej (zwanej też kwasową), a na końcu z tworzyw sztucznych (takich jak poliamid).
O przydatności rozdzielacza w dużej mierze decyduje poziom uzbrojenia. Rozdzielacz, który nie jest uzbrojony można porównać do podstawowego wyposażenia samochodu. Będzie spełniał swoją funkcję i pracował wydajnie, tak jak powinien. Będzie transportował czynnik grzewczy przez wszystkie pętle, ale dzięki dodatkowym funkcjom poprawi komfort użytkowania. Jakie dodatkowe funkcje można dodać do rozdzielacza?
- Rotametry, zwane również przepływomierzami, regulują prędkość przepływu wody w pętlach tak, aby była ona taka sama na wszystkich odcinkach.
- Odpowietrzniki - Odpowietrzają cały system grzewczy.
- Termostatyczne zawory mieszające - regulują automatycznie moc systemu grzewczego tak, aby w pomieszczeniu utrzymywała się jednakowa temperatura.
Wymiary:
- Rozdzielacze o średnicach belki 3/4 i 5/4 są najczęściej spotykane w domach jednorodzinnych. Taki przepływ doskonale sprawdza się w gospodarstwach domowych. Rozdzielacze o średnicach 1, 1 1/4 i 1 1/2 stosowane są w budynkach o większych powierzchniach. Wyższe rozmiary (zazwyczaj 2 cale i więcej) stosowane są do ogrzewania przeciwoblodzeniowego.
- Ilość obiegów dobierana jest indywidualnie na podstawie zapotrzebowania na energię ogrzewanego pomieszczenia, domu.
Zasada działania rozdzielacza do ogrzewania podłogowego.
W metaforze motoryzacyjnej działanie rozdzielacza można porównać do skrzyni biegów. Rozdzielacz ogrzewania podłogowego odpowiada za rozprowadzenie czynnika grzewczego po całej instalacji grzewczej, w zależności od zapotrzebowania systemu grzewczego. Napędza on przepływ przez pętle. Proces ogrzewania rozpoczyna się od pompy grzewczej lub kotła, które podgrzewają czynnik grzewczy, którym jest woda lub niskokrzepliwy czynnik grzewczy. Następnie czynnik grzewczy zostanie dostarczony rurami do belki zasilającej na rozdzielaczu.
Zadaniem rozdzielacza jest zapewnienie jednakowego przepływu we wszystkich obiegach instalacji grzewczej. Otwory rozdzielacza zakończone są złączkami, w które można włożyć rurę. Rury mogą być układane na podłodze za pomocą ślimaków lub meandrów. Czynnik grzewczy traci ciepło w miarę wydłużania pętli. Schłodzony czynnik wraca z powrotem do rozdzielacza, a dokładniej do belki powrotnej. Następnie schłodzony czynnik przekazywany jest do źródła ciepła, a podgrzany wraca do obiegu.
Rozdzielacz do centralnego i podłogowego ogrzewania
Czy możliwe jest, aby ten sam rozdzielacz był stosowany zarówno do instalacji centralnego ogrzewania, jak i do podłogówki? Tak, oczywiście. Taki wariant nazywany jest rozdzielaczem dwuparametrowym lub hybrydowym.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe to często spotykana kombinacja. Ogrzewanie podłogowe nie jest konieczne w niektórych pomieszczeniach, takich jak garderoba. Nie zaleca się go również w sypialniach.(System podłogowy jest trudny do regulacji, ponieważ zatrzymuje ciepło przez dłuższy czas. Według badań naukowych optymalna temperatura do spania to 18 stopni. Jak w praktyce działa i wygląda rozdzielacz hybrydowy? Powinien być wyposażony zarówno w zawór termostatyczny, jak i pompowo-mieszający, aby móc spełnić wymagania pracy dwuparametrowej.
Ciecz o wyższej temperaturze jest najpierw pompowana przez belkę zasilającą grzejniki, a następnie przekazywana do ogrzewania podłogowego. Miesza się z wodą powracającą z ogrzewania powierzchniowego i obniża temperaturę czynnika grzewczego. Zespół pompowo-mieszający napędza przepływ różnych środków i ich mieszanie. Zawór termostatyczny kontroluje, ile gorącego czynnika przepływa do ogrzewania podłogowego.
Jaki rodzaj rozdzielacza wybrać do ogrzewania podłogowego?
Należy pamiętać, że rozdzielacz musi być dobrany do zapotrzebowania energetycznego ogrzewanej przestrzeni. Jego wybór najlepiej pozostawić profesjonalistom, którzy zaprojektują instalację, która będzie służyła przez wiele lat.
Komentarze (0)