Dlaczego warto zainstalować regulator ciągu kominowego?
Komin jest niezbędnym elementem systemu centralnego ogrzewania i kominka. Jego zadaniem jest usuwanie z budynku szkodliwych spalin, dymu i innych wyziewów. Niestety, siła ciągu z komina może być czasem zbyt słaba. Niezbędny jest wtedy regulator ciągu kominowego.
Regulator ciągu kominowego czy ciąg kominowy?
Aby w pełni zrozumieć zasadę działania regulatora ciągu kominowego musimy najpierw zrozumieć "mechanizm". Ciąg kominowy występuje wtedy, gdy gęstość powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku różni się. Powietrze w kominie zostaje ogrzane przez piec w domu. Ciepłe powietrze jest lżejsze od powietrza zewnętrznego. Dym i spaliny kierowane są z dołu komina do góry, do wylotu komina.
Niestety, cyrkulacja powietrza nie zawsze działa w kominie prawidłowo. Możemy doświadczyć zbyt silnego ciągu kominowego lub odwrotnie - zbyt słabego ciągu kominowego.
Słabnący ciąg może być spowodowany kilkoma czynnikami, między innymi:
- Komin jest zbudowany nieprawidłowo - jest zbyt niski lub wysoki.
- Złe umieszczenie komina na dachu - Komin jest umieszczony zbyt wysoko na dachu.
- Położenie geograficzne - na przykład wysokie drzewa wokół domu, górzysty teren lub dolina;
- Na wartość ciągu ma wpływ ciśnienie atmosferyczne: wysokie ciśnienie zwiększa wartość ciągu, a niskie ciśnienie zmniejsza ją o 3-5%.
- Natężenie i kierunek wiatru: Silne wiatry mogą osłabić ciąg kominowy. Dlatego też w obszarach wietrznych zaleca się montaż nasadki na kominie.
- Budowa kominów - konstrukcja, kształt, materiały i izolacja komina również mogą mieć wpływ na siłę ciągu.
Ten temat również omawiamy bardziej szczegółowo w artykule: Jak zamontować nasadę kominową?
Podciśnienie w kominie musi wynosić od 10 do 30 pa (w zależności od rodzaju wkładu). Mikromanometr to urządzenie, którym można to zmierzyć. Jeśli podciśnienie wewnątrz przewodu kominowego staje się nadmierne, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Zbyt wysokie podciśnienie może negatywnie wpłynąć na proces spalania i uszkodzić urządzenie grzewcze.
Czym jest regulator ciągu kominowego?
Jak sama nazwa wskazuje, regulator służy do regulacji ciągu przewodu dymowego i spalinowego. Głównym celem regulacji ciągu kominowego jest zapobieganie zbyt dużemu podciśnieniu powietrza w przewodach dymowych i spalinowych. Urządzenie składa się najczęściej z przepustnicy, oraz pokrętła, które reguluje podciśnienie.
Jak działa regulator ciągu kominowego?
Zasada działania jest bardzo prosta. Urządzenie to posiada przepustnicę, która jest ustawiona tak, aby otwierać się i podawać powietrze do przewodu kominowego, jeśli podciśnienie osiągnie określony poziom. Powoduje to ochłodzenie spalin, co zmniejsza ciąg, a także zwiększa opory przepływu, ponieważ kanał musi transportować zarówno spaliny, jak i dodatkowe powietrze.
Podciśnieniowy regulator ciągu może być skonfigurowany poprzez regulację balansu przepustnicy. Odbywa się to poprzez obracanie pokrętła oznaczonego skalą w celu ustawienia pożądanego podciśnienia.
Kiedy należy zainstalować regulator ciągu kominowego?
Regulator ciągu kominowego musi być stosowany we wszystkich przewodach kominowych, w których występuje problem wysokiego podciśnienia. W przypadku starych kotłów powinien być on obowiązkowo zainstalowany, ponieważ wpłynie to na ich sprawność. W niektórych przypadkach konieczne jest zainstalowanie regulatora w nowoczesnych kotłach na pellet lub eko groszek.
Pamiętajmy, że zainstalowanie regulatora może nie rozwiązać wszystkich naszych problemów. Dlatego regulator należy montować dopiero po usunięciu wszystkich innych przyczyn niewłaściwego ciągu kominowego. Może się okazać, że regulator jest niewystarczający i trzeba będzie go przeprojektować.
W jakim miejscu najlepiej zainstalować regulator ciągu kominowego?
Regulator ciągu kominowego jest ważnym elementem systemu grzewczego. Może być montowany na różne sposoby, w zależności od modelu.
- Na przewodzie łączącym piec z kominem
- Nad przewodem kominowym
- Pod czopuchem
Gdzie należy zainstalować regulatory ciągu?
Podczas montażu regulatora ciągu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy.
- Musi on być umieszczony w tym samym pomieszczeniu co urządzenie grzewcze i powinien pobierać powietrze dokładnie z tego samego źródła co do spalania.
- Pomieszczenie, w którym zainstalowany jest regulator ciągu, musi mieć wentylację grawitacyjną, oraz nawiewnik o odpowiednim przekroju poprzecznym, umożliwiający doprowadzenie powietrza z zewnątrz budynku.
- Regulator ciągu nie powinien blokować przepływu spalin.
- Należy również zachować minimalną odległość od materiałów łatwopalnych, takich jak obudowy drzwi i inne części wykonane z materiału łatwopalnego.
- W żadnym wypadku nie należy instalować regulatora ciągu w pomieszczeniu, w którym nie działa wentylacja grawitacyjna.
Powyższe zasady pomogą Ci zainstalować urządzenie w sposób bezpieczny i pewny.
Jaki jest najlepszy regulator ciągu?
Różne rozmiary, kształty i możliwości montażu regulatorów ciągu kominowego pozwalają na dopasowanie modelu do naszych potrzeb i modeli pieców. W zależności od tego, gdzie regulator będzie montowany, możemy wybrać regulator ciągu kominowego w formie rurowej lub taki, który montowany jest do wyczystki.
Ważne jest, aby przy wyborze regulatora ciągu kominowego wziąć pod uwagę różne parametry. Do najważniejszych należą:
- Przeznaczenie elementu
- materiał,
- Zakres podciśnienia i maksymalna temperatura spalin w przewodzie kominowym, do którego będzie podłączony regulator ciągu.
Przeznaczenie elementu określa czy mamy do czynienia z dymem (D) czy ze spalinami (S). Regulator powinien być wykonany z trwałego, kwasoodpornego materiału. Zakres podciśnienia musi być dostosowany do warunków panujących w instalacji kominowej.
Komentarze (0)