Czy kominek ogrzewa cały dom?

16 maja 2023

Wiele osób ze względu na wysokie koszty energii szuka alternatywy dla tradycyjnego systemu ogrzewania domu kotłem na paliwo stałe, prądem lub gazem ziemnym. Okazuje się, że kocioł na paliwo stałe, który może zapewnić maksymalny komfort cieplny, to także kominek.

Czy możliwe jest ogrzewanie domu kominkiem, który jest jednocześnie wydajny i efektywny? To zależy od tego, co wybierzesz. Aby uzyskać optymalne efekty, należy korzystać z kominków, które mają zamknięte palenisko i są wyposażone w dodatkowe elementy rozprowadzające ciepło po całym pomieszczeniu. Osiąga się to poprzez:

  • System dystrybucji gorącego powietrza DGP
  • Kominek z płaszczem wodnym

Każda z opcji różni się pod względem budowy i działania. Pozwalają one na ogrzewanie lub dogrzewanie różnych części domu lub mieszkania.

Kiedy działa DGP?

Wkład kominkowy, który jest uzupełniony o DGP, czyli system rozprowadzający gorące powietrze po domu, to rozwiązanie zarówno proste, jak i ekonomiczne. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie głównej instalacji grzewczej w mieszkaniach.

Jak działa system DGP? System DGP działa poprzez ogrzewanie wkładu kominkowego. Ten następnie przekazuje ciepło do powietrza poprzez specjalne kanały. Ciepło to następnie rozprowadzane jest kanałami do wszystkich pomieszczeń i dostaje się przez specjalne kratki nawiewne.

Taki system z dystrybucją gorącego powietrza może być stosowany do ogrzewania większości pomieszczeń domowych w budynkach o wysokości jednej lub dwóch kondygnacji. Jest to świetne rozwiązanie dla małych przestrzeni, takich jak w mieszkaniach, domkach letniskowych i domach. Jest mniej efektywny w miejscach o dużej wilgotności lub tam, gdzie zapachy mogą się rozprzestrzeniać do innych pomieszczeń (łazienki, kuchnie, garaże) poprzez kanały.

Czy kominek będzie ogrzewał Twój dom? Wkład kominkowy z płaszczem wodnym lub ogrzewanie domu za pomocą kominka.

Kominek z wypełnionym wodą płaszczem wokół komory spalania to nieco inny sposób ogrzewania domu za pomocą ognia. Podłącza się go do centralnego ogrzewania i zasila piecem, który spala paliwo stałe, gaz lub energię elektryczną.

Kominek wyposażony w wymiennik ciepła na wodę to świetny sposób na wsparcie tradycyjnego ogrzewania. Jak działa takie rozwiązanie? Wkład kominkowy, który jest silnie nagrzewany, podgrzewa wodę otaczającą komorę spalania. Następnie ciepło przekazywane jest rurami do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń i urządzeń grzewczych wchodzących w skład systemu, takich jak grzejniki, lub do zbiornika buforowego. Dzięki temu nawet po wygaśnięciu ognia można nadal korzystać z ciepła. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku ogrzewania podłogowego i ciepłej wody użytkowej.

Kominek płaszczowy może być oszczędnym i efektywnym sposobem ogrzewania domu. To także świetne rozwiązanie do ogrzewania większych powierzchni. Wystarczy wybrać kominek o odpowiednich parametrach.

Co zrobić, aby ogrzać dom za pomocą kominka i systemu DGP lub płaszcza wodnego?

Jak wybrać kominek do ogrzewania całego domu (DGP lub ogrzewanie z płaszczem wodnym)? W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Należy przynajmniej określić metraż pomieszczeń, które planujemy ogrzewać kominkiem. Jest to ważne przy doborze odpowiedniego produktu. W dobrze ocieplonych domach zaleca się wybór produktów grzewczych o mocy do 50W/m2.

Istotne jest również określenie lokalizacji kominka, który będzie służył do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń. Należy określić, czy urządzenie może być podłączone do instalacji centralnego ogrzewania lub kanałów budynku, które będą rozprowadzać gorące powietrze. Ograniczenia techniczne oraz specyfika wnętrza mogą wpłynąć na wybór opcji.

Jak ogrzewać dom za pomocą kominka. To mądra inwestycja.

Kominek może być bardzo wygodnym i opłacalnym sposobem na ogrzanie całego domu. Czasami jest używany jako uzupełnienie systemu grzewczego lub jako samodzielne rozwiązanie. W małych pomieszczeniach kominek może być wszystkim, co jest potrzebne do zapewnienia najlepszego komfortu cieplnego.

W wielu przypadkach kominek z obudowanym wkładem, rozbudowany o płaszcz wodny, lub system DGP pozwala na efektywne ogrzewanie budynku. Możliwe jest połączenie tego z rekuperacją, jednak muszą być spełnione pewne wymagania techniczne. Może to prowadzić do jeszcze lepszych efektów i obniżenia rachunków domowych. Ale to już inny temat.

image

Redakcja "Ogrzewanie 24"

- ogrzewanie24.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz