Co trzeba wiedzieć o podłączeniu kominka do płaszcza wodnego?
Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku. Łączą one estetykę z wysoką funkcjonalnością. Jeśli zastosujesz wydajne urządzenia, które są odpowiednio podłączone do instalacji domowej, możesz ogrzać inne pomieszczenia, korzystając z ciepła generowanego przez zwykły kominek.
W efekcie jedno pomieszczenie nie ulega przegrzaniu. Ciepło jest równomiernie rozprowadzane, co zwiększa komfort cieplny w całym domu. Jest to przydatne zarówno w sezonie grzewczym, jak i wtedy, gdy nie chcemy korzystać z głównego ogrzewania. Wszystko to przekłada się na znaczne oszczędności dla domowego budżetu.
Gdzie umieścić płaszcz wodny (wymiennik wodny) przy podłączaniu kominka?
Lokalizacja kominka z wodnym wymiennikiem ciepła jest ściśle związana z umiejscowieniem przewodu kominowego. Najlepiej zaplanować to rozwiązanie, gdy budynek jest jeszcze w trakcie budowy lub remontu.
Nie ma problemu z późniejszym dodaniem kominka z płaszczem wodnym. Może to wymagać prac remontowych w celu wybudowania np. komina, który wykonuje się z rur ze stali nierdzewnej i otacza izolacją. Wnosi się również wszystkie elementy instalacji. Pamiętajmy, że wkład kominkowy z płaszczem wodnym musi być połączony z domową instalacją grzewczą za pomocą rur (najczęściej miedzianych). Konieczne jest również zainstalowanie zbiornika buforowego, który składa się z dwóch rur: jednej do wody ciepłej i drugiej do zimnej. W niektórych instalacjach można go zastąpić złączką hydrauliczną.
Z czego wykonany jest kominek z płaszczem wodnym?
Co to jest kominek z płaszczem wodnym? Jest to system grzewczy, w skład którego wchodzą:
- obudowę,
- Wymiennik ciepła (rurki, w których krąży woda)
Kominek może mieć szybę z jednej, dwóch, a nawet trzech stron. Wpływa to na atrakcyjność wizualną kominka, ale także na jego efektywność.
Jak działa kominek, który posiada płaszcz wodny? Ciepło wytwarzane przez kominek jest wykorzystywane do podgrzewania wody w rurach. Ta podgrzana woda jest następnie transportowana do instalacji grzewczych, takich jak grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Można również wykorzystać płaszcz wodny do podgrzewania wody do celów sanitarnych.
Jak wybrać kominek z płaszczem wodnym i jak go podłączyć - najbardziej krytyczne parametry vs. wodny wymiennik ciepła.
Przy wyborze odpowiedniego kominka z płaszczem wodnym należy wziąć pod uwagę trzy czynniki:
- wydajność,
- moc grzewcza,
- Bilans cieplny.
Zawsze najlepiej jest wybrać urządzenie o najwyższej sprawności. Moc powinna być dostosowana do specyfiki i wielkości budynku. W domach energooszczędnych powinno wystarczyć 30 W/m2. Natomiast w starszych budynkach zapotrzebowanie może być wyższe ze względu na nieodpowiednią izolację termiczną lub jej brak. Niekiedy może sięgać nawet 130 W/m2.
Bilans cieplny określa, jaka ilość ciepła jest przekazywana z kominka do wody, a jaka wypromieniowywana przez wkład. Jeśli chcesz zmniejszyć ilość ciepła wypromieniowywanego przez szybę w kominku, wybieraj modele z podwójną lub nawet potrójną szybą.
Różnego rodzaju rozwiązania, w zależności od potrzeb właściciela domu.
Rodzaj instalacji, jaką chcesz zbudować w swoim domu, będzie determinował sposób podłączenia płaszcza wodnego. Dotyczy to rodzaju posiadanej instalacji grzewczej (z kotłem na paliwo stałe lub gazowym, w której kominek będzie zasilał grzejniki lub do ogrzewania podłogowego czy podgrzewania wody wodociągowej).
Rozwiązania w systemie otwartym są coraz częściej zastępowane przez systemy zamknięte, w których stosuje się specjalne naczynie wzbiorcze z otwartą górą, która umożliwia cyrkulację powietrza. W takim systemie ciśnienie wody jest stałe, co wpływa na niską awaryjność. Konieczność uzupełniania wody utraconej podczas pracy jest również konsekwencją niezamykania zbiornika.
Obecnie znacznie częściej spotyka się kominki z systemem zamkniętym i płaszczem wodnym. Tego typu naczynie wzbiorcze nie posiada żadnych otworów. Konieczne jest więc zastosowanie odpowiednich urządzeń w celu utrzymania temperatury i ciśnienia wody.
Zbiornik buforowy często stosowany jest w połączeniu z kominkiem płaszczowym. Jest to idealne rozwiązanie dla kominków, które są połączone z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Można korzystać z ciepła nawet po wygaśnięciu płomieni. Jeśli masz kominek płaszczowy podłączony do pieca na paliwo stałe, elektrycznego lub gazowego, przydatny będzie bufor ciepła.
Bezpieczny ogień z płaszczem wodnym - kluczowe elementy systemu a izolacja termiczna
W systemach zamkniętych, aby zapewnić bezpieczne działanie ognia z płaszczem wodnym, konieczne jest zastosowanie kilku rozwiązań i odpowiednie ich połączenie. Należą do nich na przykład:
- Zawory lub układy regulujące temperaturę powrotu
- Zawór ochrony termicznej i zabezpieczenie przed wzrostem ciśnienia.
Pamiętajmy, że wkład z płaszczem wodnym powinien otrzymywać wodę o temperaturze minimum 55 stopni. Przy niższej temperaturze następuje kondensacja pary wodnej w spalinach i wykraplanie się wilgoci na wewnętrznych ściankach. Osad ten jest podobny do smoły i jest trudny do usunięcia. Jest też dobrym izolatorem, co obniża sprawność. Zbyt niska temperatura wody może powodować powstawanie związków siarki i pary wodnej, które mogą powodować korozję niskotemperaturową. To zaatakuje najsłabsze części systemu i spowoduje ich zniszczenie i wyciek. Ważne jest, aby zastosować zawór regulacyjny temperatury powrotu, który jest odpowiednio podłączony.
Jak zapobiec nadmiernemu wzrostowi temperatury wody we wkładzie? Zgodnie z przepisami kominki z płaszczem wodnym w systemie zamkniętym muszą posiadać zabezpieczenia, które zapobiegną zagotowaniu wody i spowodują niepożądany wzrost jej ciśnienia. Jest to ważne w przypadku przerwy w dostawie prądu lub awarii. Zawór ochrony termicznej otworzy się i pozwoli zimnej wodzie z Twojej instalacji sanitarnej dostać się do wężownicy chłodzącej. Pochłania ona nadmiar ciepła, a następnie jest odprowadzana do kanalizacji.
Instalacja kominka z wbudowanym płaszczem wodnym to świetny sposób na stworzenie komfortowego i ciepłego domu.
Kominek ze zintegrowanym płaszczem wodnym może być bardzo praktycznym rozwiązaniem. Jest on nie tylko pięknym dodatkiem do salonu, ale również zapewnia ciepło dla całego domu. W systemach zamkniętych ważne jest, aby zwrócić uwagę na układ i połączenie elementów, aby osiągnąć maksymalną wydajność.
Komentarze (0)