Jakie rury nadają się do systemów ogrzewania podłogowego? Którego producenta rur wybrać?
Jaka rura jest najlepsza do systemu podłogowego? Na co należy zwrócić uwagę przy jej zakupie? Która rura PEX od którego producenta najlepiej sprawdzi się przy instalacji ciepła podłogowego? W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego.
Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet
W ostatnim czasie ogrzewanie podłogowe zyskało na popularności. Jest to najpopularniejsza metoda ogrzewania domu, obok ogrzewania grzejnikowego. Jedną z jego zalet jest korzystny rozkład temperatury. Ogrzewanie podłogowe jest polecane alergikom i dzieciom, ponieważ ma mniejszą cyrkulację powietrza. Dzięki temu kurz nie unosi się tak bardzo. Elementy ogrzewania podłogowego są mniej zauważalne niż grzejniki. Często nie pasują one do wystroju mieszkania lub mogą przeszkadzać przy swobodnym urządzaniu. Ogrzewanie podłogowe pomaga utrzymać zdrowy poziom wilgotności w domu. Ogrzewanie podłogowe jest zalecane do nowoczesnych systemów grzewczych, takich jak kolektory słoneczne i pompy ciepła, ponieważ wykorzystuje stosunkowo niskie temperatury.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Najpopularniejsze systemy grzewcze wykorzystują wodę, energię elektryczną lub nawet powietrze. Jako nośnik ciepła w wodnych grzejnikach podłogowych stosuje się ciepłą wodę lub inny środek o niskiej krzepliwości. Rury są umieszczone w podłodze i krążą w nich ciepłe wody. Elektryczne ogrzewanie podłogowe odbywa się za pomocą mat grzewczych, kabli lub folii. Powietrzne ogrzewanie podłogowe wykorzystuje ogrzane powietrze, które krąży w rurach osadzonych w żelbetonie.
Elementy wodnego ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe składa się z rur, które układa się w ślimaki lub meandry i zalewa betonową posadzką. Rury układa się nad specjalnie przygotowaną warstwą izolacji, którą stanowi styropian lub poliuretan. W rurze krąży woda lub medium o niskiej koagulacji. Rozdzielacze połączone są pętlami rur. Ciepła woda doprowadzana jest poprzez wpięcie jednego końca do tzw. adaptera nypla. Drugi koniec trafia do rozdzielacza powrotnego, aby przekazać wodę, która ma już ciepło. Następnie czynnik grzewczy wraca do źródła ciepła, a jego temperatura zostaje podniesiona. Najczęściej do zasilania instalacji wykorzystuje się pompę ciepła lub kocioł grzewczy. Urządzenie to podgrzewa czynnik grzewczy, który następnie podawany jest do rozdzielacza, a potem do obiegów, które przekazują ciepło rurami do Twojej podłogi.
Jaki rodzaj rur stosuje się w systemach ogrzewania podłogowego?
Podejmując decyzję o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Należą do nich zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz wydajność systemu. Trudno jest kupić system grzewczy i materiały pomocnicze, jeśli nie zna się na systemach grzewczych. Ich wybór opiera się na wielu czynnikach. Najlepiej pozostawić tę decyzję instalatorom. Większość z nich decyduje się na wykonanie systemu ogrzewania podłogowego przy użyciu jednego z dwóch rodzajów: PEX lub PERT.
Która rura PEX jest najlepsza?
- Powinna być elastyczna, dzięki czemu instalator nie będzie miał trudności z jej zagięciem, aby uformować pętle grzewcze dla podłogi. PEX i PERT sprzedawane są w zwojach o różnych długościach. (PEX ma zwykle długość 200 m, PERT - 400 m). Z jednego odcinka rury tworzy się poszczególne pętle grzewcze. Nie jest konieczne stosowanie złączek do rur, co zwiększa ryzyko wystąpienia nieszczelności. Pętle te nie powinny przekraczać 150 m, ponieważ tracą ciśnienie i trudniej je odpowietrzyć. Należy pamiętać, że naprawa rur doprowadzających czynnik grzewczy do ogrzewania podłogowego wymaga wielu prac inwazyjnych. Aby dotrzeć do rur konieczne jest usunięcie całego materiału podłogowego i zeskrobanie jastrychu.
- W instalacjach domowych średnica rur wynosi 16 mm. W większych budynkach częściej stosuje się 20 mm.
- Odporna na dyfuzję tlenu, która przyczynia się do powstawania korozji.
Najczęściej spotykane rury stosowane w posadzkach i ich charakterystyka
rury PEX
Dwie warstwy polietylenu wykonane są w technologii sieciowania, a pomiędzy nimi umieszczona jest warstwa aluminium o grubości od 1 do 2 mm. Zapewnia to wysoką odporność na dyfuzję tlenu.
Rura PEX nie posiada pamięci kształtu. Po zgięciu nie wróci do pierwotnej formy. Warstwa metalu zapewnia dodatkową sztywność i chroni rurę przed wyższymi temperaturami i większym ciśnieniem. Może wytrzymać temperatury do 95degC przy pracy ciągłej. Może być stosowana do ogrzewania podłogowego, a pozostałości mogą być wykorzystane np. jako przyłącza w innych instalacjach.
Rury PERT
Wykonane są z polietylenu, który został przetworzony w celu stworzenia dodatkowych gałęzi oktanowych. Wiązania boczne PERT są dłuższe niż w przypadku zwykłego polietylenu. Zwiększa to jego wytrzymałość na rozciąganie w wysokich temperaturach i wydłuża żywotność materiału.
PERT jest łatwiejszy do zastosowania w praktyce, ponieważ jest bardziej elastyczny, lżejszy i odporny na dyfuzję. Przeznaczony jest do zastosowań niskotemperaturowych i jest często używany z pompami ciepła i innymi kotłami.
Jakiego producenta wybrać dla rury PEX?
Wśród wielu producentów pexu na rynku polecamy polską markę Reiter. Jest ona bardzo trwała i polecana przez wielu fachowców. Można ją łączyć za pomocą złączek skręcanych z systemu PEX lub złączek zaprasowywanych z systemu PRESS tego samego producenta. Cały system objęty jest 10-letnią gwarancją. Warunkiem jest prawidłowe wykonanie próby ciśnieniowej.
Komentarze (0)