Zasada działania zaworów podpionowych i równoważących - regulacja i równoważenie instalacji grzewczej

19 maja 2023

Jaka jest zasada działania zaworów równoważących? Jak zawory równoważące wpływają na regulację systemu grzewczego? Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać odpowiedzi.

Zasada działania zaworu równoważącego

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest równoważenie hydrauliczne. Dzięki zrównoważeniu instalacji grzewczej można ustawić przepływy w instalacji tak, aby odpowiadały założeniom projektowym. Dokonuje się tego za pomocą odpowiednio wyregulowanych zaworów równoważących. Zawory równoważące ograniczają nadmierne ciśnienie w określonych częściach instalacji. Ułatwiają kontrolę i określenie najlepiej dopasowanego przepływu oraz jego poprawę poprzez dostosowanie do obciążeń systemu.

Prawidłowo wyregulowany system grzewczy zmniejszy zużycie energii i zapewni wysoki komfort w budynku. Jak możemy stwierdzić, że nasz system nie działa prawidłowo? W ogrzewanych pomieszczeniach zauważalne są wahania temperatury. Z systemu wydobywa się również charakterystyczny dźwięk. Występuje również zespół niskich temperatur powrotu (niska sprawność agregatów chłodniczych).

Kolejnym objawem jest przepełnienie. Występuje, gdy układ jest częściowo obciążony i powstaje nadciśnienie w odbiornikach otwartych. Koszty ogrzewania znacznie wzrosną. Ponadto zawory regulacyjne szybko się zużywają. Długi czas potrzebny do osiągnięcia pożądanej temperatury w niektórych pomieszczeniach po obniżeniu jej w nocy to kolejny objaw niewłaściwego równoważenia. Niedogrzane obiegi krytyczne to również możliwość.

Prawidłowe zainstalowanie zaworów równoważących jest niezbędne do zrównoważenia systemu. Zazwyczaj są one instalowane na określonych pionach lub odgałęzieniach.

Temperatura może być regulowana przez grzejniki termostatyczne. Wystarczy otworzyć lub zamknąć zawory. Powinniśmy również rozważyć system grzewczy w całości. Zmiany natężenia przepływu mogą wpływać na spadki ciśnienia w innych częściach systemu. Dlatego na instalację grzewczą należy patrzeć jako na cały system i na całej jej długości należy ją odpowiednio wyregulować.

Zasada działania zaworów podpionowych

Czym powinien charakteryzować się dobry zawór równoważący podpionowy? Jak powinien działać?

Regulator z wbudowaną membraną musi przede wszystkim utrzymywać stałą różnicę ciśnień w strojonym obwodzie. Powinien też mieć możliwość zmiennego ustawienia. Zapewni to mechanizm blokujący przed nieautoryzowanymi zmianami. Ważne jest, aby ta funkcja odcięcia w zaworze była oddzielona od mechanizmu nastawy. Odcięcie to nie powinno wymagać żadnych narzędzi do obsługi. Grzyb i gniazdo zaworu, znane również jako uszczelnienie metal-metal, jest ważną częścią regulatora. Uszczelnienie to zapewnia wzorową kontrolę różnicy ciśnień przy znikomych przepływach. Zawór powinien być również zapakowany w taki sposób, aby nie został uszkodzony podczas transportu. Niezawodny zawór do węży podpionowych powinien posiadać również kurek spustowy oraz króćce pomiarowe.

Na co zwrócić uwagę podczas kontroli zaworu podpionowego.

Zawór równoważący pozwala kontrolować natężenie przepływu medium, które przez niego przechodzi. Pokrętło steruje elementem zamykającym, który reguluje współczynnik przepływu. Wielkość przepływu czynnika jest regulowana wartością ciśnienia mierzonego przez złącza piezometryczne, zamontowane w odpowiednim miejscu na zaworze.

Wybierając materiał na zawór należy zwrócić uwagę, aby był on odporny na korozję. Najlepiej wybrać zawór mosiężny, który będzie również odporny na wymywanie cynku.

Zawór równoważący - podsumowanie

Prawidłowo zrównoważona instalacja zapewnia pracę odbiorników ciepła bez nadmiernych kosztów energii. Również pompy obiegowe pracują wydajniej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przegrzania lub szybkiego zużycia.

image

Redakcja "Ogrzewanie 24"

- ogrzewanie24.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz